Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Ryszard Winiarski

4 czerwca 2019 roku dzieło Ryszarda Winiarskiego pt. „Area 17/9” zostało sprzedane za cenę 900 000 złotych (bez opłaty aukcyjnej). Dwa lata wcześniej ten sam wynik licytacji uzyskała instalacja Winiarskiego pt. „Gra nr5”. Równe cenne i pożądane przez kolekcjonerów i koneserów są obrazy Winiarskiego. W listopadzie 2019 roku dzieło pt. “Penetracja przestrzeni realnej z dwoma rodzajami elementów” zostało sprzedane za kwotę 480 000 zł (bez opłaty aukcyjnej), a 4 marca 2021 roku dzieło pt. “Penetracja przestrzeni realnej” zostało sprzedane za kwotę 600 000 zł (plus opłata aukcyjna).

Aukcje, na których pojawia się Ryszard Winiarski od lat cieszą się niezwykłym zainteresowaniem, podczas gdy obrazy oraz instalacje autora uzyskują coraz wyższą wartość i są sprzedawane za kwoty, które mogą przysporzyć o zawrót głowy. Tym bardziej jest nam miło, że Dom Aukcyjny Ostoya ma przyjemność zaprosić na aukcje, podczas których licytujemy obrazy, instalacje oraz pozostałe dzieła sygnowane przez Ryszarda Winiarskiego. Aukcje organizujemy w trybie stacjonarnym i zdalnym. Osoby zainteresowane udziałem w aukcjach online zachęcamy do osobistego zapoznania się z eksponatami w Galerii Zajączka w Warszawie.

Ryszard Winiarski – Obrazy i Instalacje

Polski malarz i scenograf. Absolwent studiów na kierunku mechanika precyzyjna na Politechnice Warszawskiej. Studiował malarstwo u Aleksandra Kobzdeja na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był wykładowcą warszawskiej ASP, a w latach 1985-1990 jej prorektorem.

Obrazy oraz prace Winiarskiego łączą konstruktywizm z teorią przypadku. Artysta stworzył matematyczny system generowania form wizualnych, który stosował w swoich pracach. Pierwsze obrazy Winiarskiego z serii „Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych” powstały w 1965 roku. Artysta użył jako podstawowej jednostki struktury czarny i biały kwadrat, a ich układ wynikał z przypadku.

Po 1980 roku Ryszard Winiarski zaczął tworzyć formy przestrzenne, z których jako najważniejsze wymienia się: Goriucken 1976, projekt dla Hamburga z 1980, udział w Kunststrasse Rhon w 1986.

Ryszard Winiarski miał około 50 wystaw indywidualnych.