003. Władysław LESZCZYŃSKI
Władysław LESZCZYŃSKI

Olej, płótno; 45 x 35 cm

Sygnowany p.d.: 18 & 91 / Wł. Leszczyński

Władysław LESZCZYŃSKI

1852 Czarny Ostrów -1916 Wilno

Malarz, grafik i literat. Od 1870 r. uczył się w warszawskiej Szkole Rysunkowej, gdzie zaprzyjaźnił się z Stanisławem Masłowskim. Lata 80. spędził na Kaukazie. Po 1891 r. przebywał na Krymie i Wołyniu. W 1907 r. osiadł w Wilnie. Tworzył obrazy historyczno-rodzajowe, pejzaże, sceny rodzajowe i typy charakterystyczne. W Wilnie malował i restaurował obrazy kościelne, podejmował tematy historyczne związane z Wileńszczyzną. Tworzył ekslibrysy. W 1913 r. wydał kilka numerów pisma satyrycznego Szubrawiec z własnymi tekstami i rysunkami. W tym samym roku opublikował Wspomnienia wołyńskie z roku 1863. Wystawiał w Warszawie w Zachęcie i Salonie Krywulta, w Wilnie w Litewskim Towarzystwie Artystycznym.

Cena wywoławcza 6250

Estymacja 7500 - 9000

Base price 6250,00 zł