Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

002. Stanisław Ignacy WITKIEWICZ (WITKACY)

135,000.00 

PORTRET NENY STACHURSKIEJ, 1930

Pastel, papier; 64 x 49 cm

Sygnowany p.d.: Witkacy 1930 26/IV / (T.B+E) / NP 3+ Sz-Sz.

Na odwrocie papierowa nalepka wypełniona piórem: Jadwiga Stachurska / ul. Krupówki 51 / Księgarnia Nowa / Zakopane; kredką: Własność / p. Neny Stachurskiej / VII 1930 / Witkacy Zakopane; p. H. I F. Knop / Katowice; p. Elżbieta i Zygmunt Knop 1970 r. Katowice Ząbkowice

Obraz wystawiany, opisany:

Stanisław Ignacy Witkiewicz, SBWA, Zakopane, 1959 kat. poz. 129

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Muzeum Narodowe Warszawa, 1990, kat. poz. I 1221

Jadwiga Stachurska, znana pod pseudonimem Nena jedynie na przestrzeni 7 lat została uwieczniona na blisko 100 portretach Witkacego. Przeprowadziła się wraz z matką oraz siostrą do Zakopanego w 1913 roku. Już wtedy Witkacy poznał przez przypadek ośmioletnią wówczas dziewczynkę, która bawiła się u stóp Giewontu z córką sławnej aktorki i ówczesnej kochanki artysty – Ireny Solskiej. W następnych latach spotykali się na arenie teatralnej Zakopanego, gdsiostry Stachurskie grywały w miejscowych przedstawieniach. Bliskie kontakty nawiązali, gdy Nena zaczęła pracować w księgarni szwagra – Tadeusza Zwolińskiego. Kochanka Witkacego miała ściągać do sklepu rzeszę wielbicieli jej niezwykłej urody, a szczególnie znane były jej wyjątkowo smukłe i piękne dłonie. Romans o wiele starszego malarza z młodziutką Jadwigą z pewnością trwał już od 1929 roku. Oczywiście wówczas Witkacy był nadal w związku małżeńskim z Jadwigą Unrug oraz nie stronił od bliskiego towarzystwa innych kobiet. Jednak na przełomie lat 20. i 30. to właśnie portretowana Nena była najbliższą towarzyszką Witkacego w Zakopanem. Razem chodzili na uwielbiane przez artystę górskie wycieczki, jeździli na nartach oraz wspólnie odwiedzali przyjaciół. Burzliwy związek wygasł w 1935 roku, kiedy Nena wykończona ciągłymi zdradami i obsesją na punkcie nowej partnerki Czesławy Okińskiej wyjechała do Warszawy.

Zapis na obrazie wg regulaminu Firmy Portretowej znaczy:T.B+E – typ dziecinny – (B + E) – z powodu ruchliwości dzieci czysty typ B jest przeważnie niemożliwy – wykonanie więcej szkicowe. Typ B – rodzaj bardziej charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury. Odcieniem cech charakterystycznych, co nie wyklucza ładności w portretach kobiecych. Stosunek do modela obiektywny. „NP 3 – autor nie palił od trzech dni.

Obraz był własnością Neny Stachurskiej, potem jej siostry Modesty, która prowadziła z mężem Tadeuszem Zwolińskim księgarnię w Zakopanem. Od Zwolińskich kupiony w latach 60. przez rodzinę Knopów z Katowic.

Cena wywoławcza 95000

Estymacja 120000 – 130000

Aukcja 191, 25.04.2020

Zapytaj o produkt
Kategoria:

Informacje dodatkowe

Lokalizacja